19 marca 2018

Wiosenne prace w ogrodzie – opryski, przycinki drzew owocowych

Wiosna to piękna pora roku, podczas której rośliny budzą się z zimowego snu. Niestety wraz z nimi budzą się także szkodniki. Aby drzewa wyglądały pięknie i były zdrowe należy o nie zadbać. W tym artykule dowiesz się o wiosennych opryskach drzew owocowych, które pozwalają uniknąć lub zwalczyć szkodniki, bakterie i grzyby powodujące groźne choroby. Znajdziesz tutaj także informacje o wiosennej przycince drzew owocowych, dzięki której będą szybko rosły i dawały obfite plony.

Opryski

Drzewa owocowe są narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa w postaci szkodników, bakterii i grzybów. Aby temu zapobiec, już wczesną wiosną należy o nie zadbać, wykonując opryski. Jest to bardzo ważne, jeśli chcemy, aby w przyszłości dawały plony i nie chorowały.

Termin oprysku jest bardzo ważny, gdyż zależy od niego, czy nasze działanie będzie skuteczne. Nie można tego robić zbyt wcześnie ani zbyt późno. Doświadczony ogrodnik Pefect Garden radzi: “Najlepsza pora na zabiegi opryskiwania drzew owocowych to wczesna wiosna, gdy rośliny nie posiadają jeszcze liści. Najkorzystniejsza pogoda na tego rodzaju zabiegi to bezwietrzny dzień z temperaturą powyżej 8℃ z jak najmniejszą ilością promieni słonecznych, które mogą powodować poparzenia roślin. Silny wiatr mógłby zdmuchnąć oprysk z gałęzi, przez co nie osiągniemy zamierzonych efektów”.

Jak prawidłowo wykonać oprysk samemu

Najważniejsze jest, aby przestrzegać zasad opisanych na etykiecie środka ochrony roślin. Zawarte są tam wszystkie informacje na temat terminu oprysku, dawkowaniu oraz zalecane środki ostrożności. Przestrzeganie wyżej wymienionych zasad daje pewność, że wykonaliśmy pracę w odpowiedni i bezpieczny sposób. Przy opryskiwaniu ważne jest, aby dokładnie pokryć roztworem całe rośliny – od nasady pnia, aż do końcówek gałęzi. Niezbędne jest również zadbanie o własne bezpieczeństwo. Koniecznie trzeba założyć okulary ochronne oraz rękawiczki.
Co ze sprzętem? Na rynku dostępnych jest wiele opryskiwaczy: od małych ręcznych do dużych plecakowych. Wybór urządzenia powinno się dokonać na podstawie ilości oraz wielkości drzew do spryskania. Opryskiwacz plecakowy ma większą pojemność, jest wygodniejszy w noszeniu i pozwala na dłuższą i szybszą pracę. Posiada on pompę, za pomocą której zwiększamy ciśnienie w zbiorniku bez zdejmowania urządzenia z pleców.

Najbardziej popularne środki i ich przeznaczenie

Miedzian 50 WP

Miedzian 50 WP jest środkiem do zwalczania grzybów i bakterii na roślinach owocowych oraz na warzywach. Można stosować go profilaktycznie lub wyniszczająco w przypadku występowania choroby. Główne przeznaczenie produktu to zwalczanie raka bakteryjnego oraz zarazy ogniowej jabłoni i gruszy.
Oprysk należy wykonać w pochmurny, bezdeszczowy dzień z minimalnym wiatrem oraz temperaturą powyżej 6℃. Powinno się spryskać rośliny dokładnie, tak aby całe zostały zwilżone. Po pracy sprzęt należy umyć, wypłukać wodą i nie używać go do innych celów. Preparat ten przydaje się praktycznie przez cały sezon, od przedwiośnia do jesieni.

Syllit 65 WP

Syllit 65 WP to środek grzybobójczy dla roślin owocowych. Działa zapobiegawczo lub zwalczając chorobę. Stosuje się go głównie w ochronie jabłoni, gruszy, śliwy, wiśni, brzoskwini. Zabiegi wykonujemy w okresie przed kwitnieniem lub po kwitnieniu. Ważne jest, aby stosować preparat w temperaturze powyżej 6℃. Powinniśmy zadbać o założenie okularów, maski oraz rękawic ochronnych. Choroby, na które działa Syllit 65 WP to m.in.: parch jabłoni i gruszy, torbiel śliw, kędzierzawość liści brzoskwini, plamistość liści drzew pestkowych.

Topsin M 500 SC

Topsin M 500 SC jest to środek grzybobójczy w postaci koncentratu do rozcieńczania z wodą. Stosuje się go zapobiegawczo lub interwencyjnie przy zwalczaniu chorób grzybowych. Oprysk wykonuje się w początkowej fazie kwitnienia. Stosuje się go na takie choroby jak: rak drzew, zgorzel kory jabłoni, gorzka zgnilizna, brunatna zgnilizna drzew pestkowych, drobna plamistość liści drzew pestkowych.

Zwalczanie szkodników

Szkodniki to zmora ogrodników i sadowników, dlatego zwalczanie ich jest bardzo ważne, szczególnie na wiosnę, gdy się rozmnażają. Aby z nimi skutecznie walczyć, należy wybrać odpowiednią metodę w zależności od rodzaju drzewa.

Najczęstsze szkodniki jabłoni i metody ich zwalczania

Mszyce są jednymi z najczęściej występujących szkodników jabłoni. Powodują one niemałe szkody w sadach. Żerują na liściach, pędach i owocach, przez co rośliny są osłabione i wydają mniejsze plony. Część mszyc ginie w czasie zimy, a rozwój larw rozpoczyna się w temperaturze powyżej 7℃. Chcąc pozbyć się tych szkodników, powinniśmy wziąć pod uwagę ich szkodliwość na pszczoły i inne zwierzęta. Przy nielicznych koloniach mszyc można użyć ekologiczne środki przygotowane z pokrzywy, cebuli i wrotyczu pospolitego. W przypadku dużych skupisk można użyć preparatu Calypso 480 SC.

Owocówki jabłkóweczki są to motyle o długości około 10 mm i rozpiętości skrzydeł 15-20 mm. Składają one na liściach i owocach jaja, które rozwijają się w temperaturze powyżej 10℃. Najczęściej zwalcza się je za pomocą insektycydów lub preparatów wirusowych. takich jak Insegar 25 WP lub Calypso 480 SC.

Zwójki liściowe to motyle o rozpiętości skrzydeł, w zależności od gatunku, nawet do 25 mm. Składają jaja głównie na górnej stronie liści. Zabieg oprysku najlepiej wykonać w ciepły dzień, w temperaturze ponad 15℃. Polecane preparaty to Runner 240 SC i Steward 30 WG.

Szkodniki gruszy

Miodówka gruszowa plamista to najbardziej uciążliwy szkodnik na gruszach i bardzo ciężki do zwalczania ze względu na jej budowę biologiczną oraz niedostatecznej prewencji wykonanej przez sadowników. Owoce zaatakowanych drzew są zniekształcone i pokryte słoną wydzieliną. Przy wyborze chemicznego środka zwalczającego miodówkę trzeba wziąć pod uwagę jego wpływ na pożyteczne owady, np. pszczoły.

Podskórnik gruszowy to bardzo mały pająk żerujący wewnątrz liści, na których tworzą się pęcherzyki, gdzie samice składają jaja. Zwalczanie tego szkodnika jest trudne ze względu na miejsce ich żerowania.

Szkodniki żerujące na śliwach

Mszyce – ich szkody są bardzo podobne do tych na jabłoni, lecz dla śliw są bardziej niebezpieczne. Przenoszą one choroby wirusowe, np.: ospowatość śliwy. Zwalcza się je za pomocą oprysków.

Misecznik śliwowy – zaczyna żerować wiosną, wysysając soki z pędów. Samica jest brązowa, twarda i nie ma skrzydeł. W okolicach maja samice składają nawet do 1000 jaj. Można się ich pozbyć za pomocą preparatu Alpha Gold 100 EC lub Catane 800 EC.

Przycinanie gałęzi i pni

Po mroźnej zimie fauna i flora budzi się do życia. Kiedy już nie ma obaw o mrozy, możemy rozpocząć pielęgnacyjną przycinkę drzew owocowych. Robimy to po to, aby ładnie wyglądały oraz słońce dochodziło do każdej gałązki. Dzięki temu nasze zbiory będą bardziej obfite, a same owoce smaczniejsze. Prace rozpoczynamy, gdy na gałęziach nie ma jeszcze liści. Najpierw obcinamy jabłonie, grusze i śliwy. Później morele i brzoskwinie, ale dopiero gdy zaczną wypuszczać pąki. Najpóźniej, bo dopiero po zbiorach, przycinamy wiśnie i czereśnie, ponieważ wtedy są najmniej narażone na zakażenie rakiem bakteryjnym.

Drzewkom 4-letnim i młodszym należy każdej wiosny przycinać pień o około 30-40 cm oraz skrócić boczne pędy o 50%. Jest to tak zwane cięcie formujące. Natomiast starszym drzewom musimy zapewnić dopływ światła słonecznego do wnętrza. Przez to będą one dawały obfitsze plony. Obcinamy pędy, które rosną w złym kierunku, krzyżują się lub są w miejscach zbyt zagęszczonych. Jest to cięcie prześwietlające. Ważnymi elementami są: odpowiedni wybór miejsca oraz odchylenia.

Cięcie najlepiej wykonać za rozgałęzieniem zostawiając krótki czopek. W przeciwnym razie boczny pęd mógłby uschnąć. Gdy tniemy piłką grubsze gałęzie, należy najpierw podciąć je od dołu, a następnie tniemy od góry, aż do odpadnięcia konara. Dzięki temu nie ma możliwości, aby wraz z gałęzią oderwała się kora.

Stare drzewa można skrócić od góry, aby owoce nie rosły w miejscach niedostępnych dla zbieracza.

Jakich narzędzi użyć? Aby praca była efektywna i szybka należy zaopatrzyć się w sekatory i piłki. W zależności od grubości gałęzi wybieramy odpowiedni sprzęt. Do cienkich pędów i gałęzi należy użyć jednoręcznych sekatorów, natomiast do grubszych dwuręczne lub piłki ogrodnicze. Aby cięcie nie sprawiało nam trudności, narzędzia muszą zostać odpowiednio naostrzone. Po pracy należy zabezpieczyć rośliny pastą grzybobójczą, szczególnie grubsze nacięcia.

Najczęstsze błędy przy przycinaniu roślin

Przycinanie roślin powinna wykonywać osoba, która już miała do czynienia z ostrymi narzędziami i ma w tym doświadczenie. Bez wprawy, może to zrobić źle, przez co rośliny nie będą rosły tak jak powinny, oraz, co gorsza, zrobić sobie samemu krzywdę.

Następnym błędem jest cięcie za blisko pąka, co powoduje, że nowy pęd nie urośnie lub będzie zbyt słaby. Mniej doświadczeni ogrodnicy używają krzywych i tępych sekatorów. Powoduje to rany w miejscu cięcia. Po każdej pracy narzędzie należy przemyć spirytusem, aby nie przenosić potencjalnych chorób na inne rośliny.