19 marca 2018

Wiosenna pielęgnacja trawnika

Gdy opuszczą nas mrozy i śnieg, trawnik w naszym ogrodzie nie wygląda najlepiej. Aby przywrócić mu piękny wygląd, należy wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych. W tym artykule dowiesz się jak zadbać o niego wiosną, by był gęsty i wyglądał pięknie. Podpowiemy jakie czynności wykonać i jakiego użyć sprzętu, aby wykonana praca przyniosła zamierzone efekty.

Grabienie

Po zniknięciu śniegu i wyschnięciu ziemi możemy przystąpić do grabienia trawnika. Służy to przede wszystkim usunięciu obumarłych szczątków roślin, które powodują powstawanie tzw. filcu, czyli warstwy, która utrudnia rozrost młodych liści i wnikania wody do podłoża oraz przyczynia się do rozwoju chorób. Sporo jest przy tym pracy, zwłaszcza gdy posiadamy duży teren, ale jest to niezbędne do jego prawidłowego wzrostu. Używamy do tego plastikowych lub metalowych miotłograbii z gęsto rozmieszczonymi „zębami”. Jeśli nasz trawnik jest duży i zalega na nim gruba warstwa filcu, możemy, zamiast ręcznego grabienia, użyć wertykulatora.

Wertykulacja

Jest to jeden z najważniejszych, wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych. Polega na usunięcia z trawnika warstwy suchych szczątków roślin oraz dodatkowo nacinaniu darni ostrymi nożami na głębokość około 3 cm. Pozwoli to na lepszą wymianę gazową i zwiększenie dostępu do tlenu korzeniom traw. Używamy do tego wertykulatora. Jest to urządzenie spalinowe lub elektryczne z obracającym się bębnem, na którym osadzone są noże. Najlepiej użyć maszyny z zamontowanym koszem, dzięki temu nie będzie trzeba dodatkowo grabić suchych szczątków.

Aeracja

Po dokładnym wygrabieniu trawnika należy przystąpić do aeracji, czyli napowietrzenia. Ten element pielęgnacji rozluźnia glebę, oraz powoduje, że do korzeni dochodzi tlen, a usuwany jest dwutlenek węgla powstały w procesach metabolicznych. Proces ten polega na nakłuwaniu powierzchni murawy w odstępach 10-centymetrowych na głębokość 10-15 cm. Na trawnikach ozdobnych, niewiele użytkowanych powinna ona być nie większa niż 5 cm. Do niewielkiego trawnika wystarczą nam do tego widły, natomiast do aeracji większego terenu warto użyć urządzenia zwanego aeratorem. Jest to maszyna spalinowa lub elektryczna z obrotowym walcem, do którego przymocowana jest nakładka z bolcami tworzącymi dziury.

Piaskowanie

Tę procedurę pielęgnacyjną wykonujemy bezpośrednio po aeracji. Jest ona bardzo ważna wiosną, niestety rzadko stosowana, prawdopodobnie ze względu na brak dostępu do piasku lub problemy z jego transportem. Czynność ta polega na posypaniu trawnika piaskiem, który przedostanie się we wszystkie otwory. Dzięki temu korzenie traw będą mieć łatwiejszy dostęp do powietrza oraz do wody co powoduje lepszy wzrost, oraz większą gęstość traw. Zalecana dawka piasku to około 100 l/ar.

Wałowanie

Po mroźnej zimie trawnik może być napęczniały i wybrzuszony. Aby z powrotem przywrócić mu gładką płaszczyznę, należy wykonać zabieg wałowania. Używamy do tego walca ogrodowego o maksymalnej masie do 90 kg. Najlepsze są urządzenia napełniane wodą, dzięki czemu można regulować ich ciężar. Dodatkowo proces ten dociska korzenie do gleby. Najlepsze warunki do wałowania to lekko wilgotny teren z suchą murawą.

Łatanie ubytków

Wiosną, w niektórych miejscach na naszym trawniku mogą być widoczne gołe place, na których nie ma plonów. W tych miejscach warto dosiać świeżą trawę. Ten zabieg pielęgnacyjny polega na spulchnieniu ziemi lub usunięciu jej wierzchniej warstwy, a na jej miejsce dosypaniu ziemi ogrodowej albo piasku wymieszanego z nasionami. Najlepiej użyć tych samych, których użyliśmy przy zakładaniu trawnika. Łatany teren warto często podlewać, a już po kilku tygodniach po plamach nie będzie ani śladu.

Nawożenie i podlewanie

Gdy zauważymy, że trawa zaczyna wzrastać, a temperatura powietrza dłuższy czas utrzymuje się powyżej 5℃, należy ją nawieźć. Jest to bardzo ważna wiosenna czynność, sprawiająca, że trawnik będzie gęsty, zielony i bardziej odporny na chwasty. Używamy do tego granulowanych nawozów, których głównymi składnikami są azot, fosfor i potas. Należy stosować się do dawkowania opisanego na opakowaniu produktu. Nawóz rozprowadzamy równomiernie na powierzchni murawy ręcznie lub za pomocą siewnika na kółkach.

Po poprzedniej czynności trawnik należy obficie podlać, aby nawóz się rozpuścił i nie poraził źdźbeł. Ważną zasadą jest, aby robić to rzadziej, ale obficiej. Przy dużych terenach warto pomyśleć o systemie automatycznego nawadniania, dzięki czemu zaoszczędzimy wiele czasu.

Koszenie

To chyba najważniejszy najczęściej wykonywany proces pielęgnacyjny. Częste koszenie sprawia, że trawa staje się ładna i gęsta niczym ta na polach golfowych. Warto je wykonywać w suche, bezdeszczowe dni oraz gdy na murawie nie ma rosy. W przeciwnym razie możemy uszkodzić kosiarkę oraz zwiększyć ryzyko powstawania chorób. Jeśli nasze urządzenie posiada funkcję mielenia, można jej użyć, a drobinki pozostawić na powierzchni. Po pewnym czasie zaczną się one rozkładać i użyźnią glebę. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo kosiarek, od małych elektrycznych po duże spalinowe traktory. Gdy mamy bardzo duży trawnik, najlepszym pomysłem może okazać się właśnie traktor. Kosi on bardzo szybko, na dodatek nie wymaga od nas praktycznie żadnego wysiłku, jedynie sterowanie i zmiana biegów.

Zwalczanie chwastów

Niestety wśród pięknej murawy mogą pojawić się chwasty, które należy jak najszybciej usunąć, aby się nie rozsiewały. Możemy to zrobić ręcznie, za pomocą specjalnego chwastownika, którym wyrwiemy je z korzeniami, lub użyć środków chemicznych. Intruzy najczęściej pojawiają się w skupiskach, można spryskać je preparatem chwastobójczym (np. Chwastox Trio). Trzeba pamiętać, aby robić to , gdy temperatura powietrza będzie wyższa od 10℃, pomiędzy koszeniami.

Pielęgnacja trawnika wiosną i przywrócenie mu odpowiedniego blasku wymaga nie tylko dużego zaangażowania ale bardzo często konkretnego sprzętu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że Państwo bardzo często ograniczają działania związane z pielęgnacją trawników do grabienia. Jako doświadczeni ogrodnicy oferujemy usługi, które odmienią każdy trawnik w ten “idealny”. Zapraszamy do poznania naszej kompleksowej oferty.